צ'ילה -מי המדינה הארוכה ביותר בעולם?

להבין את התרבות והעם הצ'ילאני

כל מי שביקר בצ'ילה יודע שהצ'ליאנים נחשבים ל"ייקים של דרום אמריקה". אופיו של העם, במיוחד אלה החיים בדרום ציל'ה, נראה על פניו מעט יותר קר ומרוחק בהשוואה לאופי החם המוחצן של עמי אמריקה הלטינית. אך למעשה מדבר בחזות חיצונית בלבד כי מי שמכיר באמת את העם הצ'ילאני, יודע שמדובר באנשים מאוד חמים ונחמדים להפליא.

צריך רק קצת זמן וברגע שתוכלו לתקשר איתם הם מתגלים כאנשים שיעשו בשביל אורחים מעל ומעבר עם כל הלב. למעשה, המכשול היחיד הוא השפה, רובם ככולם כמעט לא דוברי אנגלית, ובשביל להבין את התרבות הצ'ילאנית המרתקת צריך קצת ספרדית בסיסית ואז הקרח נשבר ותגלו עולם שלם של אנשים חברותיים מאוד שישמחו לעזור בכל דבר.

הצ'יליאנים מאוד מנומסים ואצורים, מאוד לא אוהבים גסות רוח, אגרסיביות, צעקות או צורת דיבור ישירה מדי. אם תתנהגו כך, סביר להניח שתזכו מהם ליחס קריר למדי. הצ'יליאנים ידועים כאנשים מאוד קפדנים ודייקנים, ואיחורים או "עיגולי פינות" אינם מקובלים כאן ונתפסים בחומרה.

הצ'יליאנים ידועים כאנשים שמרניים מאוד, המקפידים על ערכי משפחה ועל הכבוד, רבים מהם קתולים אדוקים. התא המשפחתי בדרך כלל מלוכד מאוד, ומרבית מקומות הלינה מתפקדים כעסקים משפחתיים. למרות שהדור המבוגר שמרן למדי, הדור הצעיר שינה את פניו מאוד והפך מודרני ופתוח יותר. בקרב האוכלוסייה העירונית הצעירה כבר ניתן לראות התרופפות של הערכים הללו, והם לרוב יותר כמו צעירים בכל העולם, יותר משוחררים וליברלים ופחות נוצרים שמרנים.

אני עצמי חוויתי אירוח מקסים במשך שבועיים בבית משפחה צ'ילאנית בסנטיגו, בתקופה הזאת למדתי הרבה על אורח החיים שלהם, שברתי את השניים ללמוד ספרדית (שם התחלתי). האירוח אצלם הוא ערך חשוב, כך כל סוף שבוע הוזמנו חברים נוספים לחגיגת "על האש" לכבוד האורח מארץ רחוקה.

הצטרפו אלינו לטיול של פעם בחיים בצ'ילה

למעלה