המוח היצירתי 

היצירתיות מוסיפה צבע לעולמנו היא מה שמייחד את הגזע האנושי, אבל היא גם מאוד אישית, אני חושב שיצירתיות היא תשוקה, היא צורך יצירתיות אמיתית שטבע בנו הבורא הקשורה לקיום החיים. מאיפה מגיעה היכולת האנושית הייחודית הזאת? איך אנו יכולים לנצל אותה? ביליתי הרבה שנים בקריאה בנושא של מוח יצירתי והתפתחות אישית, כתבתי לעצמי כמה נקודות מעיינות בנושא.

עכשיו אני יוצא למסע לפענח את סודות היצירתיות לחשוף איך כולנו יכולים לקבל מבט על התהליכים העצביים ולהפוך את חיינו לטובים יותר.

בעזרת כמה המוחות היצירתיים ביותר שקיימים נגלה מה מניע אותם, אך הם נאבקים. אתם משתתף בסוג של קרב, זה לא שאתה יושב...על כרית משי, ורעיונות פשוט עולים. כולנו יכולים לשחרר את הפוטנציאל היצירתי שלנו. אתה חייב להבין שהכישרון שלך הוא החבר שלך ואתה צריך ללמוד ממנו. כי היצירתיות לא שמורה רק ליחידי סגולה. כשאנחנו מדברים על יצירתיות אתם אולי מניחים שאני מדבר על אמנות אבל זה הרבה יותר מזה.

ההרחבה של המוח האנושי נותן לנו יתרון יצירתי נוסף אחר עם הרחבתה של קליפת המוח האנושי מאחורי המצח, קליפת המוח הקדם מצחית. וזה מסתבר המקור הבלתי נדלה של היכולת האנושית לדמיין. קליפת המוח הקדם מצחית מאפשרת לנו לדמיין מה שלא נמצא לנגד עינינו, היא מאפשרת לנו להתנתק מהזמן ומהמקום הנוכחיים ולטייל בראשנו למקום אחר, לנסות רעיונות חדשים, לשקול את מה שעדיין לא קיים. ההרחבה של המוח האנושי, נתנה לנו את היכולת להתעלות על האינסטינקטים שלנו לשקול את האפשרויות שלנו, לפני שאנו מחליטים מה לעשות. והיא נותנת לנו את הדמיון המבדילות אותנו מהחיות והופכת אותנו ליצירתיים באופן ייחודי.

המוח האנושי היכולת היצירתית של המוח נובעת מעבודה שמרכזי קלט נמצאים יחד כל הזמן, עם מרכזי קלט אחרים. כך מראות ריחות וצלילים שיחות ורעיונות...כל אלה משנים תצורה בתוך המוח שלנו כל הזמן. בכל שנייה בחייכם, רשמים שקלטנו מהעולם עוברים עיבוד ומשתלבים עם מה שכבר קיים שם. יצירתיות לא קשורה רק לאזור אחד של המוח. להפך, היא נובעת מיחסי הגומלין של ביליוני תאי עצב ששולחים טריליוני אותות חשמליים. מראות וצלילים מתערבבים עם זכרונות מחשבות רגשות חדשים וישנים, אז כל שיש לכם היא חומר גלם שבאמצעותו המוח יכול ליצור כך כל הרשמים האלה מתעבים והופכים לרעיונות חדשים.

הכוח של היצירתיות לשפר את חיינו איך אנחנו יכול להשתמש בו? איך אנו יכולים להפוך ליצירתיים יותר? אם נחזור לאייך המוחות שלנו עובדים – ישנן שלוש דרכים בהן אנו יכולים לנצל את איך שאנחנו מחווטים. קודם כל מסתבר שלהיות יצירתי  זה להילחם בתוכנה הבסיסית של המוח האנושי. במוח האנושי שוקל רק 1.3 ק"ג אבל הוא גודל עד עשרים אחוז מהאנרגיה של הגוף. היות ואנחנו יוצרים ניידים שפועלים על סוללות: מזון עלינו לנהוג באופן הכי יעיל שאנו יכולים  וכתוצאה מכך המוח תמיד יבחר קודם באפשרות הקלה ביותר, הוא יבחר בתשובה הכי צפויה הוא ילך בדרך הקלה ביותר, המוחות שלנו בוחרים באופן טבעי במסלולים העצביים שמייצגים מה שעשינו בעבר. 

קראתי מחקר שעשו בנושא המוח היצירתי, כאמור בחנו  את הביוגרפיות, הרגלי העבודה וקווי האופי המשותפים לגאונים יצירתיים וממציאים רבים, גילה כי לעתים קרובות אנשים יצירתיים הם אנשי אשכולות המתעניינים בתחומים רבים. ההשלכות של עובדה זו על מערכת החינוך ברורות: האמנויות והמדעים נתפסים כמסלולים נפרדים, והאוניברסיטה מעודדת סטודנטים לבחור באחד ולא באחר. אם אנו רוצים לטפח סטודנטים יצירתיים, ייתכן שזו טעות חמורה.

 

אנשים יצירתיים, כך נמצא, עובדים הרבה יותר קשה מהאדם הממוצע – ולרוב הם אוהבים את עבודתם. כמחצית מהנבדקים הגיעו ממשפחות הישגיות שבהן לפחות אחד מההורים הוא דוקטור, ורובם גדלו בסביבה ששמה דגש על למידה והשכלה. עם זאת, אנשים יצירתיים רבים הם אוטו-דידקטיים – הם אוהבים ללמד את עצמם ולא לספוק מידע או ידע במסגרות חינוכיות מקובלות, העלולות לכבול אותם במוסכמות קיימות, מיושנות או שגויות. שלוש דוגמאות מפורסמות לכך הם ביל גייטס, סטיב ג'ובס ומארק צוקרברג – אף אחד מהם לא סיים את לימודיו האקדמיים. "מכיוון שצורת חשיבתם אכן אינה שגרתית", קובעת המחברת, דרכי הלמידה וההוראה המקובלות לא תמיד עוזרות, ולפעמים אף מסיחות את הדעת, ואנשים עם מוח יצירתי מעדיפים ללמוד בעצמם לנקודה זו יש השלכות חשובות על חינכום של ילדים בעל כישרון יצירתי. יש לאפשר להם, ואף לעודדם, 'לחשוב אחרת'.

אז כל זה קשור לטיולים? הנה לפניכם 20 עובדות שאנשים יצירתיים נוטים לעשות בצורה שונה מאחרים, אם אתם מזהים את עצמכם בלפחות 5 מכל האופציות הללו זה אומר שיש לכם כנראה מוח יצירתי וזה המקום שלכם לבחור את אחת מהטיולי סדנא שלנו במונדו טריפ:  

Mundo Trip - Make your trip workshop

1.רגע הפיצוח היצירתי קורה דווקא בזמן שהמחשבה רגועה ומשוחררת.

הפתרון החדשני, ההמצאה שוברת מוסכמות או הפענוח המזהיר של שאלה - כל אלה אמנם מתאפשרים לאחר תקופה ארוכה של של הכנה, אולם רגע ה"יוריקה" קורה דווקא בעת רגיעה מחשבתית. אנשים יצירתיים מזכירים נהיגה, מקלחת או ספורט כפעילויות בהן נוחתת עליהם ההשראה והפיצוח מגיע.

2.אין קשר בין IQ לבין יצירתיות.

אנשים יצירתיים במיוחד הם בוודאי אינטילגנטיים, אבל אינם "גאונים" במובן השגור של תוצאה גבוהה באופן פנומנלי במבחני IQ.

3. התהליך היצירתי מתקשר ישירות לתחושות חיוביות של הנאה ואושר.

חרף הקשר להפרעות נפשיות מטרידות - אנשים יצירתיים פשוט נהנים יותר. התהליך היצירתי מתואר על-ידם כפעילות מסבה עונג.

4. אנשים יצירתייים ניחנים גם ביצר הרפתקנות ונטיה לקחת סיכונים.

הסקרנות וההרפתקנות הן מאבני הדרך של התהליך היצירתי - ומאפיינות אנשים יצירתיים, הן בתחום התמחותם והן מחוצה לו.

5. אנשים יצירתיים הם פורצי דרך.

לפורצי הדרך בדרך כלל יש עניין במגוון רחב של תחומים. מיכלאנג'לו היה אמן מוכשר אבל גם מהנדס מצוין, ולאונרדו דה וינצ'י היה איש אשכולות בתחומי האמנות והמדע כאחד. כמוהם, ג'ורג' לוקאס, הבמאי הנודע, זכה לשלל פרסים בתחומי הקולנוע, אולם פרט פחות ידוע הוא הפרס שקיבל עבור חדשנות טכנולוגית ב-2004 (The National Medal of Technology and Innovation).

 

6. אנשים יצירתיים הם עקשנים ונחושים.

גם כשהם נתקלים בסירוב ודחייה - הם פשוט ממשיכים, נחושים להשיג את מבוקשם.

7. אנשים יצירתיים הם אוטודידקטיים.

כמאמר הפרסומת המפורמת של אפל המיוחסת לסטיב ג'ובס - הארכיטיפ של האדם היצירתי בן ימינו - "חשבו אחרת" (Think Different): ואכן, אנשים יצירתיים במיוחד אכן חושבים אחרת, ולכן תוכניות לימוד סטנדרטיות בדרך כלל לא מתאימות לאופן החשיבה שלהם.

8. חולמים בהקיץ.

אנשים יצירתיים יודעים שלחלום בהקיץ הוא הכל חוץ מבזבוז זמן. על פי מאמרים, התהליך שעובר המוח בזמן חלומות בהקיץ הוא בעצם כמו דגירה יצירתית. רבים מאיתנו יודעים מניסיון שהרעיונות הטובים ביותר שלנו מגיעים אלינו בהפתעה כאשר הראש שלנו נמצא במקום אחר לגמרי.

אמנם חלומות בהקיץ יכולים להיחשב כטיפשיים או חסרי חשיבות אך מחקרים טוענים כי הם יכולים להוביל לתובנות חשובות, מכיון שזה קשור ליכולת שלנו כבני אדם לזכור ולעבד מידע בזמן הסחות דעת.

9. מתבוננים.

העולם לאדם היצירתי הוא חוויה בלתי פוסקת. הוא רואה את האפשרויות בכל מקום וכל הזמן סופג אינפורמציה שהופכת אחר כך חומר לביטוי.

שום דבר לא 'הולך לאיבוד", הכל משמש כחומר גלם לרעיונות.

10. לוקחים זמן להתבודד.

הפסיכולוג האמריקאי רולו מיי אמר, "כדי להיות פתוח ליצירתיות, חייבת להיות קיבולת לשימוש קונסטרוקטיבי של בדידות. על האדם להתמודד עם הפחד מלהיות לבד." אמנים ואנשים יוצרים לרוב מקוטלגים כאנשים מתבודדים. למרות שזה לא בהכרח המקרה, בדידות יכולה להיות המפתח להפקת העבודות הטובות ביותר שלהם. זה חוזר לחלומות בקיץ – אנחנו צריכים לתת לעצמנו זמן להיות לבד כדי להרשות למוח שלנו לנדוד.

11. שואלים את השאלות הגדולות.

אנשים יצירתיים הם סקרנים. וגם כשהם מתבגרים הם ממשיכים לשמור על סקרנות כלפי העולם, בין אם זה דרך שיחות אינטנסיביות או במחשבות, הם מסתכלים על העולם מסביבם ומנסים להבין איך ולמה הדברים הם כמו שהם.

  1. מתבוננים על אנשים אחרים.

אנשים יצירתיים אוהבים להסתכל על אנשים אחרים. חלק מהרעיונות הטובים ביותר שלהם מגיעים מסקרנות והתבוננות על אנשים. להרבה סופרים וכותבים, הצפייה באנשים היא מאוד חשובה. הם משקיפים נלהבים של הטבע האנושי.

12.הופכים את המכשולים שהחיים מזמנים לטובתם.

שברון לב וטרגדיות היוו תמיד לאורך ההיסטוריה כחומר לביטוי יצירתי. הרבה שירים וסיפורים נכתבו כאשר הם מבוססים על כאב לב כזה או אחר ואולי הנקודה האופטימית היחידה שנמצאה באותם מקרים היא התוצר האמנותי. תחום בפסיכולוגיה שנקרא צמיחה פוסט טראומטית, מדבר על כך שאנשים מסוגלים להשתמש בקשיים ומשברים לצמיחה יצירתית. מחקרים מראים שטראומות עוזרות לאנשים לגדול ולצמוח בתחומים שונים בחיים: יחסים בינאישיים, רוחניות, הערכה מחדש של החיים, כוח אישי והכי חשוב – יצירתיות.

13.מחפשים אחר חוויות חדשות.

אנשים יצירתיים אוהבים לחשוף את עצמם לחוויות, תחושות ומצבי רוח שונים. המוטיב החזק ביותר להישגים יצירתיים הוא הפתיחות לחוויות חדשות ושונות. סקרנות אינטלקטואלית, ריגושים, פתיחות לרגשות, פתיחות לפנטזיה,המשותף לכל אלו היא התשוקה לחקור את העולם, לאחד בין העולם הפנימי שלך והעולם החיצוני.

14.נכשלים וממשיכים.

חוסן נפשי הוא תנאי כמעט הכרחי להצלחה יצירתית. ההתעסקות ביצירתיות מחייבת לעבור תהליך של כשלון וניסיונות עד למציאת הדרך הנכונה. אמנים, לפחות ה"מצליחים" בינהם, לומדים לא לקחת את הכשלונות בצורה אישית, הם יודעים לקום ולהמשיך."אמנים נכשלים, והממש טובים מביניהם, נכשלים לעיתים קרובות." (הסופר האמריקאי – Steven Kotler)

15.הולכים אחר התשוקות שלהם.

אנשים יצירתיים נוטים להיות בעלי מוטיבציה גבוהה באופן מהותי, מה שבעיקר מניע אותם זה הרצון למימוש איזושהי תשוקה פנימית, יותר מאשר הרצון לפעול כדי לקבל תגמול או הכרה חיצונית. אנשים יצירתיים בוחרים להיות מעורבים בבעיות מאתגרות ומסוכנות מכיון שהן מספקות להם תחושה של כוח ועוצמה, הנובעת מהיכולת להשתמש בכישוריהם.

16.יודעים לחשוב מחוץ לקופסא.

סיבה נוספת לחלומות בהקיץ היא שהם עוזרים לנו לצאת מתוך הפרספקטיבה המוגבלת שלנו ומאפשרים לנו לחקור צורות חשיבה שונות שיכולות להוות נכס חשוב לעבודה יצירתית. לחלום בהקיץ בעצם מאפשר לנו לשחרר את ההווה… לדמיין את עצמך בעתיד או לדמיין מה מישהו אחר חושב.

17.הם אוהבים את החיים, אוהבים יופי.

הם יכולים להתבונן בדממה על שקיעה יפה, או להתרגש מסרט יפה. אהבת החיים שלהם מדבקת, ואם יש לך חברים כאלו, היצמד אליהם, הם יעשו את החיים שלך קצת יותר מרגשים.

18.מאבדים תחושת זמן, טיפוסים יצירתיים מוצאים שכאשר הם כותבים, רוקדים, מציירים, או מביעים את עצמם בדרך כלשהי, הם נכנסים למצב של ריכוז ומאבדים תחושת זמן, אתה נכנס למצב כזה כאשר אתה מבצע פעילות שאתה נהנה ממנה, שאתה טוב בה, אבל היא גם מאתגרת אותך – כמו שכל פרוייקט יצירתי טוב עושה.

19. מקיפים עצמם ביופי.

אנשים יצירתיים ידועים בכך שיש להם טעם טוב. הם נהנים להיות מוקפים ביופי.

20.תמיד ינערו את הדברים.

 מגוון חוויות הוא קריטי ליצירתיות. אנשים יצירתיים אוהבים לגוון, לחוות דברים חדשים, ולהתחמק מכל דבר שהופך את החיים למונוטוניים או שיגרתיים.

הצטרפו אלינו לטיול של פעם בחיים בצ'ילה

למעלה